Ühendkuningriigi Edinburghi ülikoolis tehtud uuringus selgitati depressiooni ja somaatiliste haiguste koosesinemise aspekte keskealistel isikutel.
Uuringusse kaasati 172 556 aastatel 2006–2010 Ühendkuningriigi biopangas registreeritud 40–71aastast isikut. Keskmiselt 6,9 aasta vältel jälgiti neid meditsiiniregistrite andmeil jälgimisperioodi vältel diagnoositud 69 erineva somaatilise haiguse suhtes. Neist 18%-l oli enne uuringusse kaasamist diagnoositud depressioon ja keskmiselt 3 kroonilist somaatilist haigust, teistel uuritavatel keskmiselt 2 somaatilist kroonilist haigust
Uurimisperioodi jooksul lisandus depressiooniga isikutel keskmiselt 0,2 kroonilist somaatilist haigust aastas, depressioonita isikutel 0,16 somaatilist haigust aastas. Neist sagedamini lisandunud haigused olid osteoartroos (lisandus 15,7%-l depressiooni korral versus 12,55-l depressioonita isikutel), hüpertensioon (12,9%-l depressiooniga ja 12,0%-l depressioonita isikul) ja gastroösofageaalne reflukshaigus (13,8%-l depressiooniga ja 9,6%-l depressioonita isikul). Üldiselt haigestusid samasoolised ja -vanused isikud depressiooni korral 30% võrra sagedamini mõnda uude somaatilisse haigusse kui depressioonita isikud.
Depressiooniga isikutel on võrreldes selle vaimse tervise häireta isikutega suurem risk haigestuda mitmesse kroonilisse somaatilise haigusse. Autorid hindavad, et praegune tervisesüsteem on üles ehitatud ühe konkreetse haiguse ravimisele, kuid depressioon ei ole vaid vaimse tervise, vaid kogu organismi häire, sellega kaasneb sageli multimorbiidsus ja vajalik on integreeritud lähenemine, mõjutades samaaegselt raviga nii vaimset kui ka füüsilist tervist.
Refereeritud
Fleetwood KJ, Guthrie B, Jackson CA, et al Depression and physical multimorbidity:a cohort study of physical health condition accrual in UK Biopank. PLOS Medicine 2025, https://doi.org/10.1371/journal.pmed.1004532