Alla 50aastastel naistel on samaealiste meestega võrreldes üldiselt väiksem kardiovaskulaarne risk ja naise vanuse suurenedes see erinevus väheneb. Mitme Euroopa ülikooli koostöös valminud uuringus ilmnes, et ateroskleroosist tingitud veresoonte kahjustuse korral on noortel naistel kardiovaskulaarne risk sarnane samaealiste meeste kardiovaskulaarse riskiga.
Uuringusse kaasati 2419 alla 51 aasta vanust Itaalia tervise andmepangas registreeritud arteriaalse hüpertensiooniga patsienti, kes said antihüpertensiivset ravi. Veresoonte kahjustuse olemasolu hinnati unearteri Doppler-uuringul (intima-media paksenemine 1,5 mm ja enam). Patsiente jälgiti vähemalt 29 kuud tõsiste kardiovaskulaarsete haiguste (südameinfarkt, insult, äkksurm, transitoorne isheemiline atakk, vajadus müokardi revaskulariseerivaks protseduuriks, angina pectoris’e taasteke, kodade fibrillatsioon) kujunemise suhtes. Veresoone kahjustus – aterosklerootiline naast (AN) – leiti 612 patsiendil, 1807 patsiendil ANi ei sedastatud.
Kardiovaskulaarsed riskitegurid – kõrgemad vererõhu väärtused, vere kolesteroolitaseme väärtused, vasaku vatsakese hüpertroofia – olid naistel üldiselt enam väljendunud kui meestel, välja arvatud vere triglütseriidide ja kreatiniini kliirensi (GFR) väärtused, mis olid naistel madalamad. Patsientide rühmas, kel polnud ANi, oli naistel tõsiste kardiovaskulaarsete haiguste esinemise risk kogu jälgimisperioodi vältel oluliselt väiksem kui meestel (ohusuhe HR 0,51). Patsientide rühmas, kel esines AN, oli meeste ja naiste kardiovaskulaarne risk ühesugune (HR 1,3).
Seega ilmnes uuringul, et nooremaealistel hüpertensiooniga naistel unearteris aterosklerootilise naastu olemasolul vanusega seotud soospetsiifiline kardiovaskulaarne kaitsemehhanism ei toimi.
Refereeritud
Mancusi C, Basile C, Gerdts E, et al. Carotid plaque offsets sex-related differences in cardiovascular risk of young hypertensive patients. Eur J Intern Med 2024;130:137–43.