Uudised – aprill 2025

Kehakaalu langetamine võib oluliselt leevendada haiguse kulgu ülekaalulistel 2. tüüpi diabeediga patsientidel

Rasvumine ja ülekaal on olulised 2. tüüpi diabeedi (T2D) riskitegurid ja kehakaalu langetamine parandab haiguse kulgu. Andmed T2D kulgu mõjutavast kaalulanguse määrast on erinevad. Katari ja Ühendkuningriigi teadlaste koostöös analüüsiti rahvusvahelistes väljaannetes esitatud uuringute andmeid T2D kulu ja kehakaalu langetamise seostest.

Kaalu langetamisega seotud T2D remissiooninäitajaks loeti glükohemoglobiini (HbA1c) väärtust alla 42 mmol/mol või glükoosi sisaldust veres 5–6 mmol/L või mõlemat koos. Osalise remissiooni näitajateks loeti HbA1c väärtust alla 48 mmol/mol või glükoosi sisaldust veres 7 mmol/L või mõlemat koos. Kaalulanguse määra ja selle mõju T2D parameetritele hinnati ühe aasta möödudes kaalu langetavate tegevustega alustamisest.

Isikutel, kelle kaal oli algtasemega võrreldes langenud 10% või vähem, kaalulangus hinnatud parameetreid ei mõjutanud. Isikutest, kelle kaal oli langenud 20–29% võrra, oli 49,6%-l T2D täielikus remissioonis. Isikutest, kel õnnestus kaalu langetada 30% võrra või enam, ilmnes diabeedi täielik remissioon 79,1%-l. T2D remissiooni ja kehakaalu languse vahel ilmnes tugev positiivne seos: kehakaalu langusega iga protsendipunkti võrra kaasnes T2D täieliku remissiooni võimalus 2,17 protsendipunkti võrra, osalise remissiooni võimalus 2,74 protsendipunkti võrra. Kirjeldatud seost ei mõjutanud isiku vanus, sugu, rass, diabeedi põdemise aeg, algne kehamassiindeks, HbA1c väärtus ega eelnev ravi insuliiniga.

Refereeritud

Kanbour S, Ageeb RA, Malik RA, Abu-Raddad LJ. Impact of bodywight loss on type 2 diabetes remissioon:a systematic review and meta-regression analysis of randomised controllled trials  Lancet Diabetes and Endocrinology 2025;13:294–305.