Kodade virvendusarütmia (KVA) on sage südame rütmihäire, mis võib teatud aja jooksul kulgeda ka sümptomiteta, mistõttu selle diagnoosimine hilineb. Kreeka Thessaloniki ülikoolis tehtud kirjanduse metaanalüüsil võrreldi haiguse kliinilise kulu ja tüsistuse iseärasusi sümptomitega ja asümptomaatilistel KVA-patsientidel.
Analüüsiti 2024. aasta märtsikuu seisuga avaldatud 36 kokku 217 850 patsiendi andmetega juhuslikustatud uuringu tulemusi. Tõsiste kardiovaskulaarste tüsistuste – kardiovaskulaarne surm, trombemboolia, isheemiline insult, hospitaliseerimise vajadus ja müokardi infarkt – risk oli ühesugune nii sümptomitega kui ka asümptomaatiliselt kulgeva KVAga patsientidel. Sümptomitega KVA korral ilmnes 33% võrra suurem südamepuudulikkuse risk ja 30% võrra väiksem püsiva KVA kujunemise risk. Võrreldes asümptomaatiliste patsientidega ordineeriti sümptomitega patsientidele sagedamini südame rütmi ja sagedust reguleerivaid ravimeid ning tehti sagedamini ablatsiooniprotseduure.
Refereeritud
Karakasis P, Pamporis K, Siontis KC, et al. Major clinical outcomes in symptomatic vs. asymptomatic atrial fibrillation: a meta-analysis. Eur Heart J 2024:ehae694. Doi: 10.1093/eurheartj/ehae694. Online ahead of print.