Mehed lõpetavad elu suitsiidiga neli korda sagedamini kui naised. Tavaliselt varjavad mehed oma suitsiidimõtteid, kuid sageli realiseerivad need kiiresti ja ootamatult. Meeste suuremat suitsidaalsust seostatakse traditsiooniliste mehelike käitumisnormidega, maskuliinse ideoloogiaga. Selle kohaselt mees domineerib pere- ja ühiskonnas, on orienteeritud saavutustele, õnnestumistele, ta ei näita nõrkuse tunnuseid ega emotsioone, ta on julge ning aldis seiklustele ja riskile.
Šveitsi Zürichi ülikooli teadlaste töös uuriti, millised maskuliinse ideoloogia normid ja elemendid on seotud suurema suitsiidiriskiga. Detailne küsimustik maskuliinse ideoloogia tunnustamise ja järgimise kohta saadeti 488le saksakeelsel alal elavale cis-soolisele anonüümseks jäänud mehele.
Vastuste analüüsimisel jagati vastajad kolme alarühma: a) 58,6% egalitaarsed – pooldasid sugudevahelist võrdsust, ei järginud valimatult maskuliinset ideoloogiat; b) 15% mängurid – patriarhaalsete hoiakutega, olid sagedasti seksuaalsetes juhusuhetes naistega, olid heteroseksuaalsed; c) 25,4% stoilised – järgisid kindlalt maskuliinset ideoloogiat, kontrollisid emotsioone, kaldusid riskima.
Stoilistel isikutel oli võrreldes egalitaarsetega 2,32 korda suurem risk suitsiidikatseteks kogu elu jooksul, nad tegid suitsiidikatse nooremas eas, depressioon väljendus neil sagedamini somatoformsete sümptomitega, neil olid sagedamini valusad emotsioonid, mida nad välja ei näidanud. Kuna nad kaldusid ka enam riskima, kujunes neil sagedamini raske vaimne kriis, millest suitsiid tundus olevat ainus väljapääs. Stoilised olid üldiselt nooremaealised.
Refereeritud
Eggenberger K, Spangenberg L, Genuchi M, Walther A. Men’s suicidal thoughts and behaviors and conformity to masculine norms: a person-centered, latent profile approach. Heliyon 2024;10:e39094.