Hiina Shanghai ja USA Harvardi teadlaste koostöös uuriti šokolaadi mõju teist tüüpi diabeeti (T2D) haigestumisele. Prospektiivses kohortuuringus kasutati kolme USAs läbi viidud meditsiinipersonali terviseuuringut, kokku 303 862 isiku andmeid. Andmed šokolaadi kasutamise hulga (mitu untsi või standardset tahvlit), sageduse, kasutatud sordi (tume või piimašokolaad) kohta esitasid uurimisalused ise.
Mistahes sorti šokolaadi kasutamisel kujunes 18 802 isikul 4 829 175 isik-aasta jooksul T2D. Lülitades välja eluviisist ja dieedist sõltuvad diabeedi riskitegurid, oli šokolaadi tarbijatel (5 või enam kasutuskorda nädalas) võrreldes seda maiustust mitte kasutanutega 10% võrra väiksem T2D haigestumise risk. Analüüsides T2D riski seost šokolaadi sordiga, ilmnes 5 või enam korda nädalas tumedat šokolaadi tarbinud isikutel 21% võrra väiksem T2D risk võrreldes isikutega, kes seda sorti šokolaadi ei tarbinud. Leitud seos oli lineaarselt sõltuv söödud šokolaadi kogusest. Piimašokolaadi tarbimine T2D riski ei mõjutanud. Piimašokolaadi tarbijatel oli kalduvus kehakaalu tõusuks, tumeda šokolaadi tarbimine kehakaalu ei mõjutanud.
Autorite hinnangul on tumeda šokolaadi tervisele soodus toime seotud selle valmistamiseks kasutatava kakaopuu Theobroma cacao ubade rohke flavonoidide sisaldusega. Flavonoididel on antioksüdantsed, põletikuvastased ja vasodilatatoorsed omadused.
Refereeritud
Liu B, Zong G, Zhu L, et al. Chocolate intake and risk of type 2 diabetes: prospective cohort studies. BMJ 2024;387:e078386. Doi: 10.1136/bmj-2023-078386.