Uudised – veebruar 2025

Võimalus SGLT2 inhibiitori kardiorenaalse kaitsva toime tõhususe prognoosimiseks

Diabeediravimite hulka kuuluvaid naatriumist sõltuva glükoosi koostransportija 2 (SGLT2) inhibiitoreid kasutatakse nii 2. tüüpi diabeedi kui ka südamepuudulikkuse ja kroonilise neeruhaiguse raviks.

SGLT2 inhibiitoriga ravi alustamise järgselt tavaliselt mõnevõrra langeb GFRi (glomerulaarfiltratiooni näitaja) tase veres ja mõne aja möödudes saavutab ravi alustamise eelse taseme. Taiwani teadlaste uuringust ilmneb, et GFRi taseme langus üle 30% ravi alustamise eelsest väärtusest viitab tõsiste südame-veresoonkonnahaiguste ja neerutüsistuste kujunemise riski suurenemisele.

Uuringus jälgiti keskmiselt 2,57 aasta jooksul 4942 kroonilise neeruhaigusega patsienti, keda raviti SGLT2 inhibiitorite rühma ravimiga. Jälgimisperioodi vältel suri 125 patsienti, tõsine kardiovaskulaarne tüsistus (südameinfarkt, insult, kardiovaskulaarne surm, koronaarpuudulikkus) esines 129 patsiendil ning tõsine neerutüsistus (lõppstaadiumi neerupuudulikkus, neerupuudulikkuse süvenemine) – 247 patsiendil.

Ilmnes positiivne seos ravi algul SGLT2 inhibiitori toimel tekkinud GFRi halvenemise ja uuritud tüsistuste riski astme vahel. Mõõduka GFRi halvenemise (30–40%) korral oli uuritud tüsistuste riski suhe (HR) 1,94 ja GFRi suure languse (üle 40%) korral oli HR 4,56. Suure languse korral oli tõsiste kardiovaskulaarsete tüsistuste riskisuhe 3,36 ja neerutüsistuste riskisuhe 4,94. Mõõduka halvenemise korral oli suurenenud vaid neerutüsistuste risk (HR 2,25). GFRi halvenemine alla 30% tüsistuste riski ei mõjutanud.

Uuringust ilmneb, et ajutise GFRi väärtuse languse suurus SGLT2 inhibiitoriga ravi alustamise järel võimaldab hinnata ravimi kardiorenaalse kaitsva toime tõhusust.

 

Refereeritud

Chen C-Y, Huang S-S, Ou S-M, et al. Excessive initial renal function decline following sodium-glucose cotransporter-2 inhibitor treatment predicts major adverse cardiorenal outcomes. Mayo Clin Proc 2025:S0025-6196(24)00475-0.