Traditsiooniliste maskuliinse käitumisnormide järgijatel on suurem suitsiidirisk Uudised – detsember 2024

Mehed lõpetavad elu suitsiidiga neli korda sagedamini kui naised. Tavaliselt varjavad mehed oma suitsiidimõtteid, kuid sageli realiseerivad need kiiresti ja ootamatult. Meeste suuremat suitsidaalsust seostatakse traditsiooniliste mehelike käitumisnormidega, maskuliinse ideoloogiaga. Selle kohaselt mees domineerib pere- ja ühiskonnas, on orienteeritud saavutustele, õnnestumistele, ta ei näita nõrkuse tunnuseid ega emotsioone, ta on julge ning aldis seiklustele ja …

Metformiin vähendab astmahoogude sagedust teist tüüpi diabeediga patsientidel Uudised – detsember 2024

Ühendkuningriigi kliinilise praktika andmebaasi materjalide põhjal tehtud uuringus selgitati diabeediravimite metformiini, glükagoonilaadse peptiidi 1 agonisti (GLP-1RA), naatriumist sõltuva peptiidi 2 (SGLT-2) agonisti, dipeptidüül pepdidaas-4 inhibiitori, sulfonüüluurea ja insuliini mõju astmahoogude sagedusele 2. tüüpi diabeediga haigetel. Astmahoogude sagenemist iseloomustas suukaudsete kortikosteroidide ravikuuri ordineerimine, erakorraline hospitaliseerimine astma tõttu või surm hoo tõttu. Analüüsiti kokku 12 702 patsiendi …

Ka suurtes annustes D-vitamiini asendusravi ei vähenda kardiaalset riski D-hüpovitaminoosiga patsientidel Uudised – november 2024

Vaatlusuuringutes on näidatud, et D-vitamiini defitsiit organismis suurendab kardiovaskulaarse haigestumise riski. Paljude juhuslikustatud uuringute andmeil ei mõjuta D-vitamiini asendusravi kardiovaskulaarset riski D-vitamiini defitsiidiga patsientidel. Selle üheks põhjuseks peetakse liiga väikeste D-vitamiini dooside ordineerimist asendusraviks. Iisraelis tehtud uuringus analüüsiti asendusraviks kasutatud erinevate D-vitamiini annuste mõju südamekahjustuse markerite dünaamikale 2-aastase ravikuuri vältel D-vitamiini defitsiidiga patsientidel. Uuringusse kaasati …

Antikoagulandi ja mittesteroidse põletikuvastase ravimi samaaegne kasutamine kahekordistab verejooksu riski Uudised – november 2024

Taani Aarhusi ülikoolis tehtud uuringus selgitati antikoagulandi (AK) ja mittesteroidse põletikuvastase ravimi (NSAID) samaaegse kasutamisega kaasnevat sisemise verejooksu riski venoosse trombembooliaga patsientidel. Riiklike meditsiiniregistrite põhjal analüüsiti 51 794 venoosse trombembooliaga patsiendi andmeid, kel aastatel 2012–2022 alustati ravi suukaudse antikoagulandiga. Uurimisperioodi jooksul suri 8,5% patsientidest, hospitaliseerimist vajav sisemine verejooks tekkis 3,7%-l, vähemalt üks NSAIDi retsept oli …

Haiglaravi järel on südamepuudulikkuse kulg soodsam kõrgemate süstoolse vererõhu väärtuste korral Uudised – november 2024

Kardiovaskulaarsete atakkkide esmaseks ennetuseks on süstoolse rõhu (SRR) soovitatavad eesmärkväärtused erinevate juhendite järgi 120–130 mm Hg. Ühtseid seisukohti optimaalsete SRRi väärtuste kohta dekompenseeritud südamepuudulikkuse korral ei ole. USA 17 ülikoolihaigla koostöös valminud uuringus hinnati dekompenseeritud südamepuudulikkuse tõttu ravitud patsientide SRRi väärtuste seost haiglaravijärgse üldise suremuse ja kaotatud eluaastatega. Analüüsiti 14 611 südamepuudulikkuse tõttu aastatel 2010–2022 …

Krooniline tinnitus ei ole dementsuse riskitegur Uudised – november 2024

Austria Salzburgi ülikoolis valminud uurimuses analüüsiti Ühendkuningriigi biopanga andmeil tinnituse, dementsuse, kuulmislanguse ja vananemise seoseid. Uuringu esimeses faasis vaadeldi 122 268 isiku (vanus 40–70 aastat, 55% olid naised) andmeid tinnituse, kuulmislanguse ja vananemise seoste hindamiseks. Üle 58aastaste isikute rühmas suurenes tinnituse esinemissagedus 53,6% ja kuulmisläve tõus iga 1 detsibelli võrra suurendas tinnituse kujunemise riski 13% …

Enneaegselt sündinul on noores täiskasvanueas sageli halvem hariduslik ja majanduslik seis Uudised – november 2024

Hinnanguliselt 10% maailma elanikest on sündinud enneaegselt, enne 37. rasedusnädalat. Enneaegsus on suur kaasasündinud anomaaliate, vaimse ja füüsilise alaarengu ning imikute ja väikelaste surma põhjus. Vähem on andmeid enneaegselt sündinute haridustasemest ja majanduslikust seisust hilisemas elueas. Kanada teadlaste uuringus jälgiti kõikide aastatel 1990–1996 Kanadas elusalt sündinud laste hariduslikku ja majanduslikku seisu, kui nad olid noores …

Kardiopulmonaalse elustamise korral võib ravimeid manustada ühtmoodi edukalt nii veenisisesi kui luusisesi Uudised – november 2024

Kardiopulmonaalse elustamise korral on oluline kiiresti tegutseda ja kiirelt manustada vajalikke ravimeid. Praktikas kasutatakse sel puhul ravimite manustamiseks nii veenisisest kui luusisest teed. Luusisese manustamisega on võimalik alustada kiiremini, mõnekümne sekundi pärast, kuid nende kahe meetodi efektiivsuse kohta elustamisel haiglavälistes tingimustes on vähe võrdlevaid andmeid. Taanis Aarhusi ülikoolis tehtud juhuslikustatud uuringus võrreldi haiglavälistes tingimustes läbiviidud …

Eluviisist tingitud kolorektaalvähi suure riskiga isikud võiksid regulaarselt kasutada aspiriini Uudised – november 2024

Kirjanduses on vastandlikud andmed aspiriini tõhususest kolorektaalvähi ennetuses. USA Massachusettsi vähikeskuse uurijad analüüsisid 1980–2018 tehtud naiste terviseuuringu ning 1986–2028 tehtud tervishoiutöötajate terviseuuringu (kokku keskmiselt 49,4aastase 63 957 naise ja 43 698 mehe) andmeid, et selgitada aspiriini regulaarse kasutamise (325 mg vähemalt 2 korral nädalas) mõjusust kolorektaalvähi (KRV) ennetuses 10 aasta vältel. Uurimisalustel hinnati viie eluviisist …

Hormoonasendusravi menopausi korral suurendab soole ärritussündroomi tekke riski Uudised – november 2024

USA Clevelandi Case Western Reserve’i ülikoolis valminud uuringus hinnati soole ärritussündroomi (SÄS) ja sellega sarnanevate seedetrakti sündroomide tekke riski hormoonasendusravi (HAR) saavatel menopausis naistel. Uuringu tulemused kanti ette 28. oktoobril 2024 Philadelphias toimunud Ameerika gastroenteroloogide ühenduse aastakoosolekul (Khalil J, Sun Y, Kaelberg D, et al P2357-Hormone replacement therapy is associated with increased risk of developing …

Psüühikahäiretega isikutel on suur kardiaalse äkksurma risk Uudised – oktoober 2024

Kirjanduse andmeil on noortel (18–35aastastel) psüühikahäiretega isikutel vaimselt tervete eakaaslastega võrreldes kuni 4 korda suurem kardiaalse äkksurma (KÄS) risk. Taanis tehtud rahvastikupõhises uuringus ilmnes, et kõigis vanuserühmades (18–90 eluaastat) oli psüühikahäiretega isikutel KÄSi risk suurenenud ja erinevate psüühikahäirete avaldusvormide korral oli KÄSi risk erinev. Analüüsiti 2020. aastal Taanis surnud 45 703 isiku andmeid, neist 6002 …

AKEId ja ARBid vähendavad raske kroonilise neerupuudulikkuse korral neerusiirdamise vajadust Uudised – oktoober 2024

Angiotensiini konverteeriva ensüümi inhibiitoreid (AKEI) ja angiotensiin 2 retseptori blokaatoreid (ARB) kasutatakse laialdaselt ka kroonilise neerupuudulikkuse korral haiguse progresseerumise pidurdamiseks. Mõnede uuringute andmeil ei ole AKEId ja ARBi otstarbekas ordineerida raske neerupuudulikkusega patsientidele. USA California ülikoolis valminud juhuslikustatud, platseebokontrollitud uuringute metaanalüüsil selgitati AKEI ja ARBi mõjusust neerusiirdamise vajadusele ja suremusele raske kroonilise neerupuudulikkusega haigetel. Analüüsiti …

Ema rasvumus raseduse ajal suurendab imiku äkksurma riski Uudised – oktoober 2024

Imiku äkksurm – teadaolevalt terve alla aasta vanuse lapse äkksurm (ingl sudden unexpected infant death, SUID) – on suhteliselt harva esinev, kuid perekonnale raskesti talutav olukord ja surma põhjus jääb enamasti ebaselgeks. USAs registreeritakse aastas umbes 3500 SUIDi juhtu. Ema rasvumus on teadaolevalt nii ema kui ka lapse tervise riskitegur, vähe on uuritud ema rasvumuse …

Pikk ooteaeg EMOs halvendab puusaluumurruga patsientide ravitulemusi Uudised – oktoober 2024

Seoses elanikkonna vananemisega sagenevad reieluu ülaosa (reieluu kaela või pähiku) murrud. Hinnanguliselt võib niisugune murd elu jooksul esineda igal kolmandal naisel ja igal viiendal mehel maailmas. Uuringutega on näidatud, et reieluu ülaosa (edaspidi puusaluu) murru varajane kirurgiline ravi (traumaga samal või sellele järgneval päeval) parandab ravitulemusi ja vähendab perioperatiivsete tüsistuste riski. Samas on paljudes raviasutustes …

Sisukord