Uudised – juuni 2020

COVID-19 testi tulemus sõltub ka proovivõtmise ajastusest

 

Tartu Ülikooli korraldatud uuringu esialgsed andmed COVID-19 leviku kohta Saaremaal ja Tallinna Järveotsa perearstikeskuses registreeritud isikute seas tõi esile, et SARS-CoV-2 on inimeste seas laialdasemalt levinud, kui näitab ametlik statistika (1). Viimane põhineb viiruse RNA määramisel ninaneelust tampooniga võetud materjalist, mis näitab viiruse olemasolu organismis. Ülikoolis läbiviidaval uuringul määratakse viirusevastaste antigeenide olemasolu organismis, mis näitab, et viirus on organismis olnud.

Andmete lahknevuse põhjuseid on mitmeid, kuid üheks põhjuseks võib olla ninaneeluproovi võtmise ebaõige ajastus. USA Johns Hopkinsi meditsiinikeskuse uurijad selgitasid kirjanduse andmeid analüüsides, et 4 päeva vältel enne COVID-19 haigussümptomite ilmnemist on test negatiivne vaatamata sellele, et inimene on viirusega nakatunud – valenegatiivne tulemus (2). Haigussümptomite ilmnemise esimesel päeval on valenegatiivse testi tõenäolisus 38% ning see väheneb 20%-le kolmandaks haiguspäevaks.

Seega on optimaalne aeg ninaneeluproovi võtmiseks COVID-19 haigestumise testimiseks keskmiselt 8.−9. päev pärast nakatumist viirusega ehk 3.−4. päev pärast haigustunnuste ilmnemist.

Refereeritud

  1. Kuusk J-K. Tartu Ülikooli teadlased: koroonaviirus on levinud laialdasemalt kui seni arvasime. Õhtuleht 9.06.2020
  2. Kucirka LM, Lauer SA, Layendecker O, Boon D, Lessler J. Variation in false-negative rate of reverse transcriptase polymerase chain reaction–based SARS-CoV-2 tests by time since exposure. Ann Intern Med 2020:M20–1495. Doi: 10.7326/M20-1495