Vaatlusuuringutes on näidatud, et D-vitamiini defitsiit organismis suurendab kardiovaskulaarse haigestumise riski. Paljude juhuslikustatud uuringute andmeil ei mõjuta D-vitamiini asendusravi kardiovaskulaarset riski D-vitamiini defitsiidiga patsientidel. Selle üheks põhjuseks peetakse liiga väikeste D-vitamiini dooside ordineerimist asendusraviks.
Iisraelis tehtud uuringus analüüsiti asendusraviks kasutatud erinevate D-vitamiini annuste mõju südamekahjustuse markerite dünaamikale 2-aastase ravikuuri vältel D-vitamiini defitsiidiga patsientidel. Uuringusse kaasati 688 patsienti (keskmine vanus 76,5 a), kel 25-hüdroksüvitamiin D sisaldus veres oli 10–29 ng/ml. Asendusraviks kasutati D-vitamiini erinevaid annuseid: väikesi 200 TÜ päevas või suuri üle 1000 (1000, 2000 või 4000) TÜ päevas. Mõõdeti koronaarpuudulikkuse markeri – kõrgtundliku troponiini P-cTnT-hs ja vatsakeste ülekoormuse markeri NT-proBNP sisaldust veres uuringu 3.,12. ja 24. kuul.
Kahe aasta möödudes uuringu algusest tõusis nii väikese kui ka suure D-vitamiiniannusega ravitute rühmas kõrgtundliku troponiini tase vastavalt 5,2% ja 7,0 % ning NT-proBNP vastavalt 11,3% ja 9,3%. Võrreldes väikeses doosis vitamiini D ravi saanud patsientidega ei mõjutanud ravi suure doosiga kummagi kardiaalse markeri taset veres.
Uuringu tulemused kinnitavad, et kuigi D-vitamiini madala taseme korral veres suurenes subkliiniliste südamekahjustuse markerite sisaldus veres, ei vähendanud D-vitamiini asendusravi doosist sõltumata D-vitamiini defitsiidiga patsientide kardiaalset riski.
Refereeritud
Rainer KW, Earle W, Michos ED, et al. Effects of vitamin D supplementation on cardiac biomarkers: Results from the STURDY trial. Am J Prevent Cardiol 2024;20:100871.