Uudised – juuni 2016

Mida peaks teadma, kui kavatsete reisida 2016. a Rio olümpiamängudele

Zika viirusnakkus, mida kannavad edasi Aedes-perekonna moskiitod, on laialt levinud Brasiilias ja ka 2016. aasta olümpialinnas Rio de Janeiros. Kuigi nakkus kulgeb enamasti kergete haigusnähtudega, on praeguseks tõestatud, et raseduse ajal nakatunud naiste vastsündinutel võib välja kujuneda mikrotsefaalia, haiguse tüsistusena võib tekkida Guillain-Barré sündroom. Nakatunud mehed võivad haigust edasi kanda seksuaalsel teel, haigus võib levida ka nakatunu vere ülekandmisel tervele isikule.

Mõned eksperdid on soovitanud olümpiamängud Zika nakkuse laiema leviku ohu tõttu ära jätta, kuid senini sellist otsust tehtud ei ole. Küll aga on WHO edastanud soovitused olümpiale reisijatele, mida teha oma tervise kaitseks. Soovitatakse kasutada seksuaalvahekorra ajal kondoomi, ööbida kliimaseadmega ruumides, kasutada putukatõrjevahendeid, kanda heledaid riideid, mis kataksid võimalikult suure osa kehast. Rasedail soovitatakse Rio piirkonda mitte reisida ja mitte astuda sellest piirkonnast tulnud mehega seksuaalvahekorda kaitsevahendeid kasutamata.

USA haiguste ennetamise ja kontrolli keskus soovitab putukatõrjevahendina kasutada 20% DEET (dietüültoluamiidi) aerosooli ja kehakatteid piserdada permetriiniaerosooliga, mis kaitseb moskiitohammustuse eest. Kuna kirjeldatud vahendeid Brasiilias müügil ei ole, soovitavad Brasiilia spetsialistid Riosse reisijatel need endaga kaasa võtta. Loodetakse ka, et kuna augustis olümpiamängude ajal on Brasiilias talv, siis on moskiitod vähem aktiivsed.

Esialgu ei ole erilist edu saavutatud Zika viiruse vastase vaktsiini ega viirusevastaste ravimite väljatöötamisel. Jätkuvad katsed geneetiliselt muundatud sääskede loomiseks, kes viirust edasi ei kannaks.

 

Refereeritud

Coombes R. Call to cancel 2016 Olympics because of Zika risk is not backed by WHO guidance. BMJ 2016;353:i2899.

Igreja RP. Olympics fans must take Zika precautions before travelling. BMJ 2016;353:i3255.