Uudised – jaanuar 2023

Paljudel noorukitel ja noortel meestel on lihasdüsmorfia sümptomid

Lihasdüsmorfia (bigoreksia, Adonise kompleks) on psüühiline seisund, mille korral isik hindab, et tema lihaskond on vähe arenenud ja nõrk ning ta ei ole oma välimusega rahul. Lihasmassi kasvatamiseks rakendatakse eridieete, suuremahulisi treeningprogramme ja ka anaboolseid-androgeenseid steroidhormoone. Sageli osutuvad need meetmed ebaadekvaatseks ja tervist kahjustavaks, suurendavad emotsionaalset düstressi, neil isikutel on kalduvus söömishäiretele ja narkootikumide kasutamisele. Lihasdüsmorfia esineb sagedamini meestel ja ka transsoolistel, harvemini naistel.

Kanada Toronto ülikoolis käivitatud noorukite ja noorte täiskasvanute (16–30aastaste) tervisekäitumise uuringus ilmnes, et iga neljandal meessoost osalejal olid lihasdüsmorfia sümptomid, sagedamini esines seda ka lesbide ja geide seas (1). Lihasmassi kasvatamiseks ja rasvkoe hulga vähendmiseks kasutatakse erinevaid dieete: kaloririkast toitu (ingl bulking) ja vähese kalorsusega valgurikast toitu (ingl cutting). Uuringusse kaasatud 2762 isikust oli neid dieedikombinatsioone viimase 12 kuu jooksul episooditi kasutanud 48% meestest, 21% transsoolistest ja 21% naistest (2). Anaboolseid-androgeenseid steroidhormoone oli kasutanud 1,6% uuringus osalenuist, enamik neist heteroseksuaalsed valged mehed (3). Neist iga viies mees tunnistas end olevat anaboolsetest hormoonidest sõltuvuses, kasutas neid korduvalt, kuid nad olid oma välimuse ja lihasjõuga rahul. Neil esinesid sageli ka kõrvalnähud – meeleoluhäired, insomnia, kõrge vererõhk, akne, hüperkolesteroleemia.

Lihasdüsmorfiat loetaks keha düsmorfiliste häirete üheks alavormiks. Viidatud Toronto ülikooli uuring on üks vähestest nende häiretega seotud populatsioonipõhistest uuringutest. Ilmneb, et noorte inimeste seas on keha düsmorfsete häirete esinemine küllaltki sage ja sellega kaasnevad tõsised terviseriskid: söömishäirete kujunemise ja anaboolsetest hormoonidest sõltuvuse risk.

Refereeritud

  1. Ganson KT, Hallward L, Cunningham ML, Rodgers RF, DClinPsych SBM, Nagata JM. Muscle dysmorphia symptomatology among a national sample of Canadian adolescents and young adults. Body Image 2023;44:178–86.
  2. Ganson KT, Cunningham ML, Pila E, Rodgers RF, Murray SB, Nagata JM. “Bulking and cutting” among a national sample of Canadian adolescents and young adults. https://link.springer.com/content/pdf/10.1007/s40519-022-01470-y.pdf
  3. Ganson KT, Hallward L, Cunningham ML, Murray SB, Nagata JM. Anabolic-androgenic steroid use: Patterns of use among a national sample of Canadian adolescents and young adults. Performance Enhancement & Health 2022, https://doi.org/10.1016/j.peh.2022.100241