Uudised – aprill 2017

Professor Peep Talvingu inauguratsiooniloeng „Vigastuste epideemia kirurgi pilgu läbi“

Olete oodatud Tartu Ülikooli kirurgiliste haiguste professori Peep Talvingu inauguratsiooniloengule „Vigastuste epideemia kirurgi pilgu läbi“ neljapäeval, 18. mail 2017. aastal kell 16.15 ülikooli aulas.

Kuigi vigastuste üleilmsel epideemial on väga suur negatiivne mõju, pole see saanud teaduslike analüüside ja ennetuslike meetmete tarbeks proportsionaalset rahastust. Läbivate vigastuste esinemine on tänu relvaseaduste karmistamisele kõikjal maailmas vähenenud, kuid sõjategevus avaldab üleilmsele rahvatervisele olulist mõju. Arengumaade majanduslik areng on taganud sealsele elanikkonnale paremad transpordivõimalused, mis on omakorda suurendanud liiklustraumade arvu.

Kuigi Eesti on läbivate vigastuste eest kaitstud, on siinne vigastussurmade osakaal Euroopa Liidu keskmisest kõrgem ning selle põhjused vajavad üksikasjalikumat kaardistamist ja sekkumist. Inauguratsiooniloeng annab ülevaate üleilmsest traumaatiliste vigastuste epidemioloogiast, arengust, raviaspektidest ning tulevikuväljavaadetest. Kas maailm on turvaline paik? Mida toob tulevik?

Professor Peep Talving õppis Tartu Ülikooli arstiteaduskonnas ravi erialal 1984.–1985. aastal. Ta lõpetas Karolinska Instituudi 1995. aastal. Samal ajal residentuuriga valmis doktoriväitekiri, mille Peep Talving kaitses 2006. aastal Karolinska Instituudis teemal „Maksa- ja kaksteistsõrmiku vigastused ning vedelikuteraapia veritsusšoki ravis“, sidudes end seejärel õppejõutöö ja uuringutega trauma ja erakorralise kirurgia valdkonnas.

Professor Talvingul on pikaajaline rahvusvaheline kliiniline ja teaduslik kogemus Rootsist, Lõuna-Aafrika Vabariigist ja Ameerika Ühendriikidest. Peale arvukate teadusartiklite on ta avaldanud mitmeid käsiraamatute peatükke traumaatiliste vigastuste teemadel.

Peep Talving naasis Eestisse Ameerika Ühendriikidest 2014. aastal ja 2015. aastast on ta SA Põhja-Eesti Regionaalhaigla erakorralise kirurgia keskuse juhataja, SA Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-konsultant ja Tartu Ülikooli kirurgiakliiniku külalisprofessor. Alates 2016. aastast on Peep Talving Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna kirurgiliste haiguste korraline professor.

 

Andres Soosaar

Tartu Ülikooli akadeemiline sekretär