Uudised – mai 2021

Raseduseaegne COVID-19 on tõsine terviserisk emale ja lapsele

Rahvusvahelises uuringus, mis hõlmas 43 keskust 18 riigis, jälgiti 2020. aasta märtsist oktoobrini COVID-19 põdemisega seotud terviseriske rasedale ja lootele/vastsündinule. Vaatluse all oli 706 COVID-19-sse nakatunud (positiivne PCR-test) rasedat keskmise vanusega 30,2 a ja 1421 samas vanuses sarnaste sotsiaaldemograafiliste tunnustega rasedat, kes polnud nakatunud.

Nakatunud rasedad vajasid võrreldes tervetega 5 korda sagedamini intensiivravi, neil oli suurem eklampsia/preeklampsia tekke risk, samuti suurem enneaegse sünnituse, antibiootikumravi vajava infektsiooni ja surma risk. Nakatunud rasedate vastsündinuil oli 2,6 korda suurem raske neonataalse haigestumise ja 2 korda suurem perinataalse haigestumise ja suremuse risk kui nakatumata emade järglastel.

Mistahes kestusega palavik ja hingamisraskused olid seotud nii emade kui ka vastsündinute raskete tüsistuste suurenenud riskiga. Asümptomaatiliselt kulgenud COVID-19-diagnoosiga naistel oli 1,2 korda suurem haigestumuse ja 1,6 korda suurem preeklampsia risk.

COVID-19-sse nakatunud emade vastsündinutest oli 13%-l positiivne PCR-test.

Uuringust nähtub, et COVID-19-sse nakatumine raseduse ajal on väga tõsine terviserisk nii emale kui ka lapsele, ja raseduse ajal tuleb järgida kõiki nakatumisest hoidumise meetmeid, kaasa arvatud vaktsineerimine.

Refereeritud

Villar J, Ariff S, Gunier RB et al. Maternal and neonatal morbidity and mortality among pregnant women with and without COVID-19 infection. The INTERCOVID Multinational Cohort Study. JAMA Pediatr 2021, doi:10.1001/jamapediatrics.2021.1050