Viimastel kümnenditel on ägeda koronaarsündroomi (ÄKS) ravivõimalused ja ravitulemised oluliselt paranenud. Samas on kogu maailmas kasvanud alla 55aastaste naiste haigestumus südameinfarkti ja naiste ÄKSi ravitulemused on kogu maailmas meestega võrreldes halvemad. USA Massachusettsi ülikooli koordineeritud rahvusvaheline uurimisrühm analüüsis 50 riigis tehtud uurimuste (kokku kaasatud 2,3 miljonit patsienti) andmeid meeste ja naiste sooliste erinevuste kohta ÄKSi patofüsioloogias, kliinilises kulus ja ravitulemustes.
Naistel oli meestega võrreldes ÄKSi sagedasemaks vallandajaks koronaararterit mitte okluseeriva ateriosklerootilise naastu erosioon, ruptuur, arteri dissekatsioon või arteri spasm.
Naistel olid ÄKSi kliinilised nähud sagedasti ebatüüpilised: valuga rindkeres kaasnes kõhuvalu, iiveldus, oksendamine, kõhulahtisus, valu alalõua piirkonnas. Seetõttu võib hilineda diagnoosimine ja adekvaatne ravi.
Naistel kujunes ÄKS 5–10 aasta võrra hilisemas eas kui meestel, erinevalt meestest on naistel sagedasemateks ÄKSi riskiteguriteks diabeet, arteriaalne hüpertensioon ja rasvumine. Viimaste aastate uurimustega on selgunud nn uued ÄKSi riskitegurid naistel: rasedusega seotud tüsistused, lapse enneaegne või surnultsünd, endometrioos, polütsüstilise ovaariumi sündroom.
Loetletud ÄKSi kulgu mõjutavate sooliste iseärasuste tõttu on naistel ÄKSi ravitulemused halvemad. Hiljuti avaldatud 700 000 vaatlusalusega uuringu andmeil on naistel meestega võrreldes müokardiinfarkti haigestumisel suurem suremus (šansside suhe OR 1,91), suurem reinfarkti risk (OR 1,25) ja suurem veritsuste risk (OR 1,85). Suundumused on ühesuunalised nii solidaarse ravikindlustusega maades kui ka riikides, kus see puudub.
Autorite hinnangul on vaja ÄKSi riskiga naisi hoolikamalt jälgida, et varakult avastada koronaarskleroos subkliinilises faasis ja rakendada vastavaid meetmeid.
Refereeritud
Khraishah H, Daher R, Garelnabi M, Karere C, Welty FK. Sex, racial, and ethnic disparities in acute coronary syndrome: novel risk factors and recommendations for earlier diagnosis to improve outcomes. Arterioscler Thromb Vasc Biol 2023;43:1369–83.