Uudised – oktoober 2023

Tartu Ülikooli sünnitusabi, günekoloogia ja geneetika professor Kristiina Rulli inauguratsiooniloeng

Olete oodatud Tartu Ülikooli sünnitusabi, günekoloogia ja geneetika professori Kristiina Rulli inauguratsiooniloengule „Tänapäeva sünnitusabi võlud ja valud“ neljapäeval, 2. novembril kell 16.15 ülikooli aulas.

Rasedus ja sünnitus on elu normaalne osa. Terve lapse sündi peetakse tänapäeval iseenesestmõistetavaks. Sünnitusabi kvaliteedinäitajate poolest on Eesti üks maailma turvalisemaid riike. Asjaolu, et raseduse ja sünnituse tõttu on inimkonna ajaloos kaotatud paljude emade ja vastsündinud laste elu, kipub ununema.

Loengus tutvustab professor Kristiina Rull sünnitusabi tänapäevaseid väljakutseid. Laste sünni edasilükkamine hilisemasse vanusesse tingib suurema vajaduse sünnieelseks diagnostikaks, viljatusraviks ja nõustamiseks. Üha levinum naiste ülekaalulisus ja mugav elustiil tekitavad raseduse ajal probleeme ning mõjutavad nii ema kui ka lapse tervist hilisemas elus. Rasedus kui naise organismi koormustest toob esile selle nõrgad kohad ja annab märku, kui tervise hoidmiseks tuleb midagi ette võtta.

Kristiina Rull lõpetas 1996. aastal Tartu Ülikooli arstiteaduskonna ravi eriala, seejärel 1998. aastal üldarsti internatuuri ning 2003. aastal sünnitusabi ja günekoloogia residentuuri. Samast aastast töötab ta Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliinikus naistearstina. 2009. aastal kaitses ta Tartu Ülikoolis doktorikraadi.

Ta on üle 15 aasta töötanud Tartu Ülikoolis sünnitusabi ja günekoloogia õppetoolis vanemassistendi, dotsendi ja kaasprofessorina. Aastast 2004 on tema teaduslik tegevus tihedalt seotud ka inimese geneetika uurimisgrupiga. 2023. aasta veebruarist on Kristiina Rull sünnitusabi, günekoloogia ja geneetika professor ning septembrist Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliiniku juhataja.

Kristiina Rulli peamised uurimissuunad on olnud seotud rasedustüsistustega: raseduse korduv katkemine, loote kasvuhäired, rasedusaegne diabeet ja preeklampsia. Praegu on ta keskendunud esmajoones sünnieelsele diagnostikale ja lootemeditsiinile.

Rull on osalenud mitmes rahvusvahelises ja kodumaises uurimisprojektis ning avaldanud üle 120 teadusartikli. Tema juhendamisel on kaitstud 2 doktoritööd ja 8 magistritööd. Kristiina Rull on mitme erialaseltsi liige ja Eesti Naistearstide Seltsi asepresident.

Tõnis Karki

Tartu Ülikooli akadeemiline sekretär