Uudised – jaanuar 2022

Teismeeas kanepi tarvitajatel on suur risk haigestuda skisofreeniasse

Paljudes maades on kanep tubaka ja alkoholi järel sageduselt kolmas kastutatav sõltuvust tekitav aine. Hinnanguliselt tarvitab tänapäeval kanepit kuni 190 miljonit inimest maailmas ja kanepi tarvitamine muutub ka noorte seas järjest populaarsemaks. Rohkelt koguneb andmeid kanepi tarvitajatel esinevate psüühikahäirete kohta, sealhulgas ärevushäired, depressioon ja skisofreenia.

Hiljuti rahvusvahelistes andmebaasides avaldatud uurimuste tulemuste metanalüüsis selgitati teismeeas (12–18 aastat) kanepi tarvitamise seost skisofreeniasse haigestumisega noores täiskasvanueas. Analüüsiti aastatel 2010–2020 avaldatud 591 uuringu tulemusi, neist detailsemalt 6 longitudinaalse kohortuuringu tulemusi. Eristati intensiivse kanepi tarvitamise (igapäevaselt) ning harva kanepi tarvitamise (2 korral nädalas või vähem) seost skisofreeniasse haigestumisega. Andmete statistilisel analüüsil ilmnes, et sõltumata tarvitamise sagedusest oli kanepi tarvitajatel 6 korda suurem risk haigestuda noores täiskasvanueas skisofreeniasse.

Nooremas eas skisofreeniasse haigestunutel on prognoos üldiselt halvem. Teismeeas kanepi tarvitamise mõju täpsem mehhanism selle haiguse kujunemisele on aga veel ebaselge. Autorid peavad võimalikuks, et teismeeas kanepi tarvitamine mõjub negatiivselt aju funktsioonide arengule. Kuna kanepi nii sagedase kui harva tarvitamise korral oli skisofreenia tekkerisk ühesugune, oletavad autorid, et kanepi tarvitamine on skisofreenia arengut soodustav (teatud protsesse käivitav) tegur. Vaimse tervise säilitamiseks täiskasvanueas on soovitatav loobuda kanepi tarvitamisest juba teismeeas.

Refereeritud

Godin S-L, Shehata S. Adolescent cannabis use and later development of schizophrenia: An updated systematic review of longitudinal studies. J Clin Phusiol 2022, https://doi.org/10.1002/jclp.23312.